Žaludeční vředy - příznaky a léčba

Žaludeční vředy - příznaky a léčba

Kdysi byli nazývány "nemocí ředitele" díky srovnání se stresujícím stylem života a neptavidelným stravováním. Oba tyto symptomy jsou dnes nezáležné od místa práce. Jak je rozpoznat a jak je léčit?

Z biologického hlediska je žaludeční vřed ztráta blány sliznice, může se objevit i na dvanáctníku. Mohou se lišit ve velikosti od několika milimetrů do několika centimetrů v pokročilých fázích. Příčin jejich vzniku je několik:

- Helicobacter pylori - bakterie, jejichž přítomnost lze nalézt pomocí krevních testů nebo testů zakoupených v lékárně. Její přítomnost lze potvrdit přez test krve nebo sliny.

- Kyselina chlorovodíková - jedna z částí žaludečních šťáv, mimo jiné odpovědná za neutralizaci bakterie. Její přebytek podporuje vývoj vředů

- Žluč - stažení žluči z dvanáctníku vede do poškození sliznice žaludku.

- Stres, zneužívání alkoholu a cigaret - všechny tyto prvky podporují nadprodukci kyseliny (včetně kyseliny chlorovodíkové).

Jsou nejčastější příznaky, které by měli upoutat naši pozornost: pálení žáhy, nechutenství, nadýmání, bolest pod hrudní kostí nebo nad pupkem, pocit hladu nebo pečení. Závažnost bolesti následuje hned po jídle, mohou být doprovázeny nevolností a zvracením.

Základní metodou pro stanovení žaludečních vředů je endoskopické vyšetření pomocí gastroskopu jícnem minikamerkou. Tímto způsobem jsou získány řezy tkání. Je to nezbytné vyšetření, protože rány se mohou stát identicky vypadajícími rakovinnými buňkami.

V případě vředů způsobených bakterií Helicobacter, chorob léčených antibiotickou léčbou a medikací, sliznice posílí hlenovou blánu. Někdy je nezbytná operativní léčba.

Akutní projevy peptických vředů může zmírnit správná dieta. Bylo zjištěno, že cigaretový kouř značně zesiluje rozvoj sliznice v dutině. Je vhodné vyloučit smažená, tučná a kořeněná jídla, kyselou a nakládanou zeleninu, kávu, čaj, alkohol a nápoje sycené oxidem uhličitým. Lékaři doporučují jíst lehké mléčné výrobky, libové, vařené maso, krupici a vývary. Vředy se třikrát častěji týkají mužů než žen, v obdobích zvýšeného stresu a dlouhých pracovních dnů jsme všichni v nebezpečí.