Ve kterých produktech můžeme nalézt nejdůležitější vitamíny?

Ve kterých produktech můžeme nalézt nejdůležitější vitamíny?

Je zapotřebí připomenou, že v každodenní stravě bychom měli pamatovat na složky, která nám přináší velké množství cenných vitamínů. Proto bychom měli vybírat jídla, která se budou skládat z co největšího množství živin.

Pečlivé plánování stravy i výběr správných produktů nám poskytne nejen dobrý pocit, ale chrání nás také před dostatkem živin, který může někdy vést k opravdu vážným nemocem či zdravotním potížím. Níže představujeme funkce jednotlivých vitaminů a radíme, kde je nalézt.

Vitamín A - zlepšuje fungování dýchacích cest, posiluje sliznice a zlepšuje krevní oběh. Hledáme-li potraviny bohaté na vitamín A, musíme sáhnout po játra, luštěniny, mléko, vejce a další mléčné výrobky. Významné množství vitamínu A mají také ryby.

Vitamín B – vitamíny skupiny B se zapojují do tvorby bílkovin, hormonů a enzymů, proto je zapotřebí postarat se o jejich dostatečné množství v těle. Abychom si zajistili dostatečné množství tohoto vitamínu, musíme sáhnout po masu, velkém množství zeleniny, ořechů a luštěnin.

Vitamín C - podporuje především imunitní systém a chrání nás před viry. Pro zajištění jeho dostatečného množství do těla bychom měli vybírat citrusy a velké množství listové zeleniny.

Vitamín D – je to vitamín, který hraje důležitou roli při posilování kostí. Proto by na jeho dostatečné množství měli dbát osoby, které trpí osteoporózou. Velké množství se nachází v rybím oleji, rybách, houbách, vejcích a játrech.

Vitamín E – je to vitamín, který působí v našem organismu jako antioxidant. Zároveň pomáhá v boji s chorobami srdce a v boji proti vysokému tlaku. Velké množství se nachází v rostlinných olejích, luštěninách, ořeších, špenátu a brokolici.

Vitamín K – má protizánětlivé a analgetické účinky, zlepšuje stavbu kostí a má protiplísňové vlastnosti. Vysoké množství se nachází v zelenině, vejcích, mléku a sýrech.