Sezónní deprese - co to je, odkud pochází a zdali může být vyléčena?

Sezónní deprese - co to je, odkud pochází a zdali může být vyléčena?

Deprese nemusí být pouze důsledkem vážných krizí života nebo emocionálních problémů. Objevuje se také s příchodem prvního chladného počasí, kdy je obloha na dlouhé, dlouhé dny zatažena šedými mraky a dešťem šlehané stromy ztrácí své stávající oblečení ...

Jedna z nejsmutnějších básní české poezie začíná slovy: "Park sežloutl a stichl juž v tom teskném umírání a ohně dávno vyhaslé víc nedovedou vzplát ...". Ne bez důvodu básník používal obraz stromu zbavený listí, chtěl vyjádřit dojemnou melancholií, která zabarvila celou báseň. Holé větve jsou koneckonců nedílnou součástí podzimní krajiny. Podzim je v pořadí sezóna, kdy život ztrácí dynamiku a postupně umírá, aby se znovu narodilo teprve na jaře. Správnost rozhodnutí přírody se vztahuje také na lidský duševní stav. Pokles související s klimatem v dynamice života ovlivňuje celkovou náladu a tón myšlení. Během příliš silné intenzitě negativního sentimentu lze hovořit o tzv. sezónní depresi.

Proč na podzim trpíme depresi?

Za hlavní příčinu sezónní deprese je považován nedostatek slunečního světla. V podzimní a zimní dny se krátí, deště obvykle padají častěji než v létě a denní světlo se týden od týdne oslabuje a kalí. Proč denní světlo hraje pro člověka tak důležitou roli? Vzhledem k tomu, že stimuluje tvorbu a regulaci neurotransmiterů a hormonů odpovědných za činnost mnoha struktur našeho těla. Nedostatek světla má za následek zvýšené množství melatoninu v těle, látka která se také nazývá "hormonem spánku" kvůli jeho sedativní vlastnostem. Je také třeba poznamenat, že zvýšení melatoninu je nepřímo úměrné hladině serotoninu (hormonu mimo jiné odpovědného za dobrou náladu) ve krvi.

Sezónní deprese může také způsobit genetické predispozice nebo individuální charakteristiky psychofyzické jako např. aberantní citlivost sítnice na světlo. Velkou roli můžou hrát i nešťastné náhodné jevy, jako je ztráta zaměstnání, úmrtí blízkého člověka či neúspěch na základě účetní závěrky. Ve spojenectví s kontinuálním slotem za okny s výhledem na umírající přírodu, události tohoto druhu nabírají hrozivých rozměrů a někdy i převyšují lidskou vytrvalost.

Jak se projevuje sezónní deprese?

- hlubokým smutkem, strachem a pocitem prázdnoty,

- chronickou únavou,

- sníženou aktivitou, nedostatkem motivace a iniciativy k jednání

- zvýšenou chuťí k jídlu a spolu s ní přibývání na váze,

- oslabením sexuálního náboje

- zvýšenou ospalostí s polu se zhoršením kvality spánku, ospalostí, obtížemi při ráno probuzení

- nadměrnou podrážděností

- ztrátou schopnosti mít radost z malých, každodenní maličkosti, které před onemocněním byly pro pacienta zdrojem potěšení

- pocit beznaděje

- problémy s pamětí, jasnost myšlení, koncentraci pozornosti

- problémy s každodenní činnosti

- ztrátou energie a vitality

- ztrátou zájmu, apatií

- nechutí k práci

- unikáním společnosti

- sebevražednými úmysly.

Je možné sezónní depresi léčit?

Sezónní deprese, jak již název napovídá, trvá pouze během podzimního a zimního období, po kterém její symptomy zcela zmizí. Je však obtížné, vyžadovat po lidech postiženým touto nemocí, vyzbrojit se trpělivostí a čekat na teplejší období. Depresivní poruchy mají obrovský dopad na každodenní fungování člověka, poškozujího nebo zcela paralyzují a proto by neměla být alarmující příznaky podceňovány. V případě přetrvávající po delší období nízké nálady by měla být vyhledána odborná pomoc. Nejúčinnější metodou léčby je fototerapie. Provádí se za použití fluorescenční lampy, která do očí pacienta svítí světlo energie nacházející se v přírodě. Terapeutický vliv fluorescenční lampy je fakt, který potvrdil vědecký výzkum. Lidé, kteří trpí depresí z sezónních důvodů, a to nejen podnebí a počasí, by neměl počítat s tím, že fototerapie zcela nahrazuje kontakt s psychoterapeutem.