Proč se nemusíme stydět za psychoterapii?

Proč se nemusíme stydět za psychoterapii?

Pokud se nestydíme konsultace u kardiologa nebo internisty, neměli bychom se příliš stydět ani za návštěvy psychologa nebo psychiatra. Psychycké zdraví je stejně důležité jako to fyzické.

Stydlivé tajemství?

Když se rozhodneme poddat se psychoterapii, neradi o tom mluvíme našimi blízkými. A není se čemu divit - pravdobodobně by jsme narazili na nepříjemné poznámky a nedůvěru, že si nedokážeme poradit s našimi vlastními problémy. V očích mnoha lidí nás psychoterapie staví na úroveň s nebezpečnými lidmi, kteří trpí těžkými psychickými poruchami. Pokud využívame pomoc psychologa, to už znamená, že jsme na najlepší cestě ke zbláznění se. Pomalu, hlavně u mladých lidí, se tyto stereotypy začínají tratit, ale mimo toho se stále bojíme veřejně mluvit o tom, že dbáme o svoje psychické zdraví. Problém spočívá právě v tom, že ostatní to tak nevnímají. Dbát o sebe se dá prostřednictvím sportu, zdravé výživy, preventivních návštěv u různých specialistů, samozřejmě, ale psycholog? Psychiatr?

Napříč všemu nemusíme brát ohled na soudy jiných. Návštěva psychologa nebo psychoterapeuta svedčí o tom, že jsme si vědomí naší vlastní slabosti, chceme vést zodpovědné životy, aby přijali príslušná rozhodnutí, a rozvíjet se. Terapeuti mají odpovědné vzdělání a rozsáhlé znalosti, které my sami často nemáme. Díky tomu nám pomáhají pochopit širší kontext našich problémů, pokazují nám zdroj určitého zachování a léky a navrhují řešení, které nám neporadí žádný přítel pri šálku kávy. Psychoterapie nám pomůže lépe poznat sebe samého a dozvědět se, proč děláme takové, a ne jiné rozhodnutí a celý čas opakujeme ty stejné chyby. Problémy, s jakými se vydáváme k psychologovi, jsou všeobecné - tažke dětství, neschopnost přizpůsobení se skupině, rodinné a manželské problémy, těžkosti s navazováním mezilidských kontaktů, toxické vztahy, problémy s akceptací sebe samého, stydlivost, chuť rozšířit si komunikační schopnosti, nedostatek asertivity - každý z nás bojuje se svým vlastním psychyckým problémem.

Nebojme se ani se nestyďmě za konsultace u psychologa alebo psychoterapeuta. Psychoterapie je příležitostí pro vývin a řazení existujících problémů, které mohou trvat několik let. Její využití by v očích veřejnosti mělo být vnímané jako něco přirozeného, jako projev emocionální dospělosti.
 

Psychiatrická pomoc - důležitá a potřebná

Podobné je to při psychiatrické léčbě. Deprese, nespavost, závislost nebo poruchy příjmu potravy jsou stále problémy mnoha lidí, nejen lidí z okraje společnosti. Léčba těchto onemocnění by měla být tak jasná a jednoznačná, jako je léčba vysokého tlaku nebo cukrovky. Tím rychleji, že v mnoha případech zdravotní problémy nevyplývají z organického onemocnění, ale jen z emoční báze. Můžeme trpit znepokojujícimi kožními lézami, zácpou, průjmem nebo nemocemi páteře, které mají svůj zdroj v psychice. Tehdy hovoříme o psychosomatických poruchách, které se neléčí u internistů nebo dermatologů, ale právě u psychiatra. Bohužel, do jeho ordinace trefí pacienti obyčejně až nakonec, pokud jim nemohl žádný jiný předcházející specialista stanovit správnou diagnozu, nebo léčba nepřináší očekávané výsledky.