O tom, jak některé typy obuvi kazí naše zdraví

O tom, jak některé typy obuvi kazí naše zdraví

Přestože mohou být krásné, módní nebo dokonce i pohodlné, některé druhy obuvi, které nosíme, jsou pro naše zdraví skutečnými sebevrahy. Které boty nejlépe vyhodit ze skříně?

Boty, které nosíme, již dávno přestali plnit pouze praktickou funkci. Dnes jsou boty nejen ochranou chodidel před mechanickým poškozením nebo nevhodnými atmosferickými podmínkami. Dnes jsou boty doplnkem k oblečení, někdy stylovým a velice drahým. Často jsou to však právě boty, které mohou být příčinou deformování našich nohou nebo zhoršení zdravotního stavu. To se děje hlavně v případě v několika jejich druhů. Hlavní ryziko pro náš zdravotní stav jsou, podle ortopedů a podiatrů (lékařů chodidel), jsou tyto boty:

1. Japonky

Mohli by se zdát jako pohodlné, letní boty, ale jsou doopravdy pravou noční můrou lékařů. Vzhledem k tomu, že je těžiště těla přenášené na přední část chodidla, můžeme se dočkat problémů s „patovými ostruhami” nebo nepěkným nárustem tvrdé kůže na chodidlech. Ale to je teprve polovina problémů. Časté nošení japonek může také způsobit až zánět synoviální bursy a způsobit bolest zad a noh po celé délce.

2. Boty typu UGG - yetti

Tyto zimní, teplé a pohodlné boty, přez to že jsou velice modní a reklamované mnoha celebritami, mohou v některých případech více ublížit, než pomoci. Jejich nadměrná měkkost a nedostatek stabilní podrážky může vést ke zvýšené citlivosti kotníků a dalším zraněním. Kromě toho, dlouhotrvalé vlhkosti v tomto typu obuvi by mohlo také vést k mykóze nohou.

3. Vysoké podpadky a lodičky

Vysoké podpatky a tenké jehlové podpatky je ten typ obuvi, kterou můžeme zavinit největší škody na našem zdraví. Časté nošení vysokých podpadků může vést k mnoha negativním zdravotním účinkům. Nejzávažnější z nich jsou otravné bolesti páteře a poruchy krevního oběhu (zvláště když jsme na ně geneticky náchylnější). Každodenní nošení vysokých podpatků může také způsobit zesílení Achillovy šlachy, záněty kloubů a křiviznu prstů.