Nejběžnější potravinové konzervanty

Nejběžnější potravinové konzervanty

Potrava byla konzervované již od dávna. Uzení, kvašení, sušení, silážování v soli -prodloužilo jeho stupeň významu, v nejvíce možnmé, přirozeném způsobu.

Na etiketě produktu je uvedeno použití aditiv. "E" a znamená to v souladu s evropskými standardy a následující číslice znamenají:.

- Od 100 do 199. Barvy. Lze je nalézt v marmeládách, likiérech, nápojích, žvýkačkách nebo práškových polévkách. Některé z nich mohou způsobit alergické reakce (kožní vyrážka nebo dušnost), nebo bolesti žaludku.

- Od 200 do 299. Konzervanty. (E) 210 (kyseliny benzoové), které mohou dráždit sliznici žaludku a střev, což způsobuje pálení žáhy a vyrážky. Najdete ji v aspikách, ovocných šťávách, nealkoholických nápojích, margarínu, konzervovaných rybách, nakládané zelenině nebo ovoci a v zeleninových omáčkách. Dusitany draslíku a sodíku, kterými jsou E 249 a E 250, široce používané jsou v nakládání masa, mohou vést k rakovině, způsobují změny v těle. Sírany E 220 E 228 se nacházejí v zavařeninách, ovocných šťávách, vínu, bramborových výrobcích. U citlivějších lidí vyvolávají nevolnost a bolesti hlavy.

- Od 300 do 399. Kyselé látky , mimo jiné kyselina octová ( E 260 ), která se nachází v ovoci, zelenině a v omáčkách , v nakládané zelenině. Je špatně tolerována u lidí s citlivým žaludkem . Chlorid draselný ( E 508 ) , vápenatý ( E 509 ) , a hořčík ( E 511 ), jsou přidány do koření a nejsou vhodný pro lidi, kteří mají problémy s ledvinami nebo játry . Ve větších dávkách působí na organizmus jako projímadlo.

- Od 400 do 499. Přípravky zahušťující a želírující. Například kyselina alginová (E 400), speciálně nevhodná zejména pro těhotné ženy a karoten (E 407), který může přispět k střevním vředům.

- Nad 500. Všechny ostatní doplňky, včetně nabobtnávačů nebo náhražek cukru (aspartam, sacharin). Nachází se ve sladkostech, žvýkačkách, nealkoholických nápojích, džusech.