Jak pečovat o své zuby?

Jak pečovat o své zuby?

Žijeme v době, ve které funguje zásada keep smiling. Ti, kteří se od ní odvracejí jsou vystaveny ostrakismu a stigmatu. Takže pojďme se postarat o zdraví a vzhled našich zubů, aby jsme neztratili jedinou příležitost k úsměvu.

Čistit, čistit, čistit ...

Hlavní složkou ústní hygieny je pravidelné čištění zubů zubním kartáčkem. Zubní lékaři doporučují čistit zuby dvakrát denně - ráno a večer. Nicméně, neměli bychom si čistit zuby bezprostředně po požití jídla, protože pH v ústech se výrazně snižuje, díky čemu je sklovina vystavena poškození. S čištěním počkejte cca. půl hodiny, dokud hladina pH nestoupne. Nadměrné čištění zubů je špatné pro zubní sklovinu a dásně. Je třeba také poznamenat, že je vhodné používat zubní pastu s fluoridem.

Dentální nit

Aby se zabránilo vzniku zubního kazu a onemocnění dásní, měli byste používat dentální nit. To vám umožní postarat se o hygienu v mezizubních prostorech, které lze těžko čistit kartáčkem na zuby. V mezizubních protorech se také hromadí škodlivé bakterie. Z tohoto důvodu je použití zubní nitě nedílnou součástí správné ústní hygieny.

Nebojte se ze zubaře!

Zubní ordinace spíše v nikom nevyvolává příjemné pocity. Drtivá většina pacientů se rozhodne navštívit zubaře pouze tehdy, pokud jsou již příslušné příznaky bolesti zubů. Statistiky ukazují, že v Čechách málo kdo navštěvuje zubaře pravidelně, častěji spíš jen jako součást prevence. To je ale vážná chyba, protože návštěvy u zubaře často pomáhají vyhnout se budoucím velmi bolestivým procedurám, které jsou už je nutné podstoupit v případě, když je již v ústech akutní bolest.

Lakování zubů

Jedná se o preventivní stomatologickou procedůru, která zahrnuje krytí trhlin a dutin v zubech speciálním lakem, určeným k ochraně těchto míst, které je nejobtížnější čistit. Lakování se doporučuje zejména u malých dětí, které pochopitelně ještě neumí manévrovat kartáčkem natolik správně jako dospělí.

Použitím výše uvedených doporučení zabrání předčasné ztrátě a také všech možných komplikací spojených s nedbalostí v oblasti ústní hygieny. A kdo ví, zdali nám tonepřinese ještě cennější prospěch, když se jednoho dne usmějeme na někoho, kdo by byl schopen přidat našemu životu barvu.