Doplňky stravy pro ženy – které je vhodné užívat?

Doplňky stravy pro ženy – které je vhodné užívat?

O zdravotních doplňcích stravy vzpomáhajících odolnost je slyšet skoro denně. Které z nich jsou doopravdy účinné a co o tom rozhoduje?

Čím jsou doplňky stravy a jakou plní roli?

Jsou to přípravky s přírodním složením, bohaté na vitamíny, minerály, rostlinné výtažky a jiné složky, které mají napomoci práci organizmu. Jejich hlavním úkolem je doplnění každodenního menu o složky, kterých spožíváme velice málo. Mohou napomáhat konkrétnímu orgánu, působit na hubnutí atd. Obyčejně sahajíc poprvé po takovýchto přípravcích, vkládáme do nich malou naději – ale, o tom, jak doplňky doopravdy mohou urychlit spalování tukové tkáně, o to určují jedině pomocnou funkci. Pro dosažení požadovaných efektů je nezbytná změna každodenních návyků a teprve v další řadě – doplnění stravy.


Jaké zdravotní doplňky používat?

S pomocí tohoto druhů prostředků je vhodné využívat hlavně během hubnutí, dbajíc samozřejmě o správnou životní stravu a fyzickou aktivitu. V tomto případě se nejlépe uplatňují přípravky obsahující proteiny, chrom, výtažek ze zeleného čaje, pampelišky, ananasu, artyčoku, bílé fazole a jablečného octu. Mohou také obsahovat ve svém složení L-karnitin nebo kyselinu linolovou CLA. Uvedené složky regulují činnost trávicího traktu, brzdí apetit, mají dobrý vliv na trávení a metabolizmus, napomáhají procesy doprovázející ke spalování tukové tkáně. Je třeba dávat pozor na doplňky, které obsahují velké množství kofeinu, který může způsobovat skoky tlaku a vyvolat podráždění.

V případě častého chytání infekcí je dobrým řešením dieta obohacena o přípravky bohaté na vitamíny C a B6. Osobám intensivně provádějícím sport jsou doporučeny přípravky s vysokým obsahem hořčíku, železa a L-karnitinu, který posiluje organizmus během fyzického výsilku. Na slabé vlasy a nehty zapůsobí tabletky nebo kapsle s obsahem kyseliny listové, biotinem, selenem, zinkem, železem a vitamíny A, C a E. Pamatujme si však, abychom nekonzumovali výrobky, které obsahují hodně vitamínů nebo bylinky, aby se nezdvojila dávka minerálních složek.