Domácí způsoby na zánět dutin

Domácí způsoby na zánět dutin

Únavná rýma a především bolavý nos, kterého bolest proměňuje až na čelo a spánky při každém vytížení, skutečně zhoršuje fungování. Je několiík přírodních, domácích způsobů, které pomáhají zmírnit tyto problémy.

Síla bylin

Byliny jsou nezbytné, když hledáme způsob, jak na přetrvávající rýmu a silné svědění vzdouvající se v nose, které nám brání dýchání. Intenzivní, často dráždící vůně bylin má za následek rozředění hlenu, který ucpává nos. Nejlepší a nejjednodušší léčba na jejich použití je inhalace. Na její procedůru potřebujeme misku, ručník, horkou vodu a sušené byliny nebo přírodní esenciální oleje. Misku naplníme 2 litry horké vody a přidáme byliny. Nejůčinnější bude tymián, šalvěj, levandule a také máta. Můžeme použít jednu z nich, nebo udělat mix. Z éterických olejů se nejvíce hodí olej ze sosny, rozmarýnu, eukaliptu, levandule, máta peprná nebo majoránky. Protože olejíčky mají velmi intenzivní ůčinek, dodáme do vody pouze několik kapek a bylin počítejme okolo 50g. Následně nachýlíme hlavu nad miskou, přikryjeme hlavu ručníkema avdechujeme páru. Inhalace by měla trvat okolo 10 minut.

Nepodceňujme takéo intenzivního účinku koření, takového jako je skořice, zázvor, kmín, pepř nebo křen. Co je pravda, nečiní ony zázraky, ale pokud se přidají do horkého nápoje nebo jídla, mají dobrý vliv na rozředění hlenu v nose. U přípravy jídel také nemusíme šetřit česnekem a cibulí, protože obsahují pomocné oleje, které mají antibakteriální účinky. Oleje je možno dýchat také přímo z nakrájeného česneku nebo cibule.

Obklad přinese úlevu

Nejlepší obklady na bolest dutin jsou ze soli a zrn hrachu a hořčice. Nekolik hrstí zrn náleží ohřát na pánvi nebo v troubě, následně jimi naplnit lněný nebo plátěný sáček (je možné použít i bavlněnou ponožku) a obklad je hotov. Podobně postupujeme se solí, akorát že to musí být léčivá sůl jodizovaná s bromem, která se dá kpoupit v lékarnách. Obyčejnou kuchyňskou sůl můžeme využít k inhalacím - přidat ji do vody místo bylin a olejů.

Tato opatření, ačkoli jsou užitečné, skutečně by se měly považovat za doplněk k řádné léčbě předepsané lékařem. Nedoléčená nebo nedostatečně léčená infekce dutin se vrátí zpět a může mít za následek nebezpečné komplikace.