Dejte si pozor na pneumokoky!

Dejte si pozor na pneumokoky!

Pneumokokem jsou bakterie, které jsou patogenní jinak také nazývané dvojinkami a diplokokami. Jsou jedny mezi nejvíce virulentními, agresivními a nebezpečnými z bakterií.

Pneumokoky jsou velmi rozšířené mezi mnoha dětmi, které se nevědomky stali nositeli. Lokalitou pneumokoků je sliznice v krku a nosu. Batole, které je nositelem nemusí vůbec onemocnět a to zejména, pokud je v dobrém zdravotním stavu. Ale když přijde na snížení imunity a oslabení organismu, bakterie, které byly dříve ve vegetačním klidu, ho mohou napadnout, proniknout např. do středního ucha nebo vedlejších nosních dutin a způsobuje invazivní infekci.

Druhy infekce

Pneumokoky způsobují infekce různého stupně nebezpečí, které lze rozdělit do neinvazivních a invazivních infekcí. Invazivní infekce jsou méně závažné, ale častější a zahrnují:

- zápal plic, zánět vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha a zánět spojivek. Odhaduje se, že pneumokoky jsou nejčastější příčinou bakteriálního zápálení plic u dospělých.

Invazivní pneumokoková infekce je vzácnější, ale daleko vážnější skupinou infekcí. V jejich případě se bakterie z dýchacích cest dostanou do krve (tzv. bakteriémie), nebo do jiné tělesné tekutiny. Následně se pneumokoková infekce může šířit, napadat různé orgány a způsobit onemocnění, které vedou k závažným komplikacím, nebo dokonce smrti a jsou jimi: meningitida, sepse, zápal plic s bacteremií, endokarditida, zánět pobřišnice a další. Pneumokok je zodpovědný za cca. polovinu bakteriální meningitidy u dospělých, která končí smrtí ve 30% případů.

Léčba

Když už mluvíme o pneumokocích a rizicích s nimi spojenými, musítme zmínit očkování, která jsou nezbytné pro prevenci bakterií. Očkovací látky proti pneumokokům dělíme na polysacharidové a skoniungované. Druhý typ vakcíny je určen pro děti do 2 let, zatímco polysacharidové vakcíny jsou podávány dětem starším.

Pneumokoky NELZE PŘEHLÍŽET! Vyvolávají mnoho závažných onemocnění, které mohou vést k invaliditě a úmrtí. Je proto důležité, aby jste Vaše dítě ochránili.