Co to jsou screeningové testy?

Co to jsou screeningové testy?

Je obecně známo, že základní podmínkou pro prevenci onemocnění je vhodná profylaktika, ve které je důležitým a jedním z hlavních nástrojů tzv. screening.

Screeningový test se provádí mezi lidmi, kteří nemají ještě příznaky určitého onemocnění, ale provádí se proto, aby eventuální onemocnění było odhaleno a mohlo tak být účinně léčeno.

A co je záměrem - snížit nemocnost, předcházet a snížit dopady úmrtnosti. Studia tohoto druhu se provádí buď po celé populaci, například u děti v určité věkové skupině, nebo u skupiny osob, které zastupují tzv vysoce rizikové – například u žen, u kterých hrozí rakovina děložního čípku. Je pravda, že screening umožňuje prvotní diagnózy, ale finální diagnóza a vytvořit strategii léčby vyžaduje celou řadu dalších a podrobnějších výzkumů. Z tohoto důvodu byste měli vždy brát pod úvahu možnost nesprávného výsledku screeningu a naopak je možná včesná diagnóza onemocnění u člověka, který je ve skutečnosti zdravý, nebo co je horší, dává falešný pocit bezpečí s negativním výsledkem u člověka, který je jednak ovlivněn určitou nemocí.

Screening se provádí na mnoho nemocí, zejména rakoviny u pacientů s vysokým rizikem, tedy mimo jiné u žen určitého věku z důvodu podezření na rakovinu prsu (mamografie) a rakovinu děložního čípku (cytologie) a v případě mužů s rakovinou prostaty (digitální rektální vyšetření a vyšetření krve na úrovni antigenů).

Často se také provádí kolonoskopie jako test pro kolorektálního karcinomu – rakovina tlustého střeva.

Povinnému screeningovému vyšetření na hypotyreózu a fenylketonurii jsou podléhají novorozenci. Ze vzhledu na celou populaci se screening provádí, například i školákům na přítomnost vady zraku a sluchu, skoliózu a další nemoci.