Alergie na roztoče a prach

Alergie na roztoče a prach

Jak by měli k uklízení přistupovat lidé s alergií v rodině, kteří jsou alergičtí na roztoče a prach? Poradíme!

Prach v domácnosti je nepřítel číslo jedna pro mnoho lidí, kteří trpí respitračními alergiemi. Hromadí se v něm roztoče, mikroskopické bytosti pavoukovcové rodiny, které nejsou samy o sobě skutečně nebezpečnými pro člověka, ale můžou být velmi škodlivé pro jejich trus a konkrétně bílkoviny obsažené v trusu jsou velmi silný alergen.

Ačkoli roztoči nemohou viděny pouhým okem, jsou v našem bytě doslova všude.

Mají velmi rády teplotu nad dvacet stupňů a místa, kde se prach shromažďuje, a tedy záclony, přikrývky a koberečky a skutečným rájem pro ně je povlečení, kde se živí expandovanou kůží. Boj s nimi je těžký, ale ne nemožný, je třeba ho podejmout zejména tedy, kdy má alergické příznaky dítě, protože v případě malých dětí kontakt s roztoči může mít nebezpečné následky. Všichni alergici mohou mít nepříjemné příznaky, jako je rýma, zánět spojivek, ekzém a dokonce i astma, ale tělo dítěte se nemůže účinně bránit proti alergenům.

Jediným účinným způsobem, jak bojovat proti roztočům z domácího prachu je běžné a správné uklízení. Nejprve je třeba odstranit z domácnosti nepotřebné věcí a a předměty, které prach zhromažďují a další pečlivě vyluxovat a pokud je to možné, otřít vlhkým hadříkem. Je lepší se zbavit těžkých závěsů, silných dek, koberců v ložnici, lůžkoviny je třeba často vyměňovat a větrat. V závažnějších případech je nutné nahradit tradiční polštáře a peřiny syntetickými produkty, nebo koupit speciální pytle z mikrovlákna, jehož materiálem roztoči nemohou proniknout. Vysavač je nejlepší takový na vodní filtr, můžete se také aopatřit speciálními čisticími prostředky proti roztočům.